BACC45FT20-16PH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT20-16PH
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 16POS INLINE
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Anodized
Housing Color :
Black
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
Male
Number of Positions :
16 (Power)
Shell Size - Insert :
20-16
Contact Size :
16 Power
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2002
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug Housing
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
BACC45FT20-16PH
BACC45FT20-16PH Overview
BACC45FT20-16PH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT20-16PH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT20-16PH Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT