BACC45FT20-16P10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT20-16P10H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Published :
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Size :
16 Power
Type :
For Male Pins
Orientation :
10
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Number of Contacts :
16
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Number of Positions :
16 (Power)
Datasheets
BACC45FT20-16P10H
BACC45FT20-16P10H Overview
BACC45FT20-16P10H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT20-16P10H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT20-16P10H Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT