BACC45FT18C31SH
Mfr.Part #
BACC45FT18C31SH
Description
CONN PLG HSG FMALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Environment Sealed
Number of Contacts :
31
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Male
Unshielded
Housing Color :
Black
Ratings :
Environment Sealed
Contact Size :
20 Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
31 (Power)
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
BACC45FT18C31SH
BACC45FT18C31SH Overview
BACC45FT18C31SH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18C31SH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18C31SH Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT