BACC45FT18C31S8
Mfr.Part #
BACC45FT18C31S8
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Max Operating Temperature :
200°C
31 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Clamp, Coupling Nut
Termination :
Crimp
Number of Pins :
31
Shell Size - Insert :
18-31
Datasheets
BACC45FT18C31S8
BACC45FT18C31S8 Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 31 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT18C31S8 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18C31S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18C31S8 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT