BACC45FT18C31S8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18C31S8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
31
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Orientation :
8
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
31 (Power)
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Max Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Environment Sealed
Ingress Protection :
Environment Sealed
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
BACC45FT18C31S8
BACC45FT18C31S8 Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 31 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.