BACC45FT18C31P8
Mfr.Part #
BACC45FT18C31P8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
31
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Not Applicable
Termination :
31 (Power)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Plating :
Gold
Datasheets
BACC45FT18C31P8
BACC45FT18C31P8 Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 31 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Cable Clamp, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.