BACC45FT18C14P9H
Mfr.Part #
BACC45FT18C14P9H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 14POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Orientation :
9
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
14
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
14 (Power)
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16 Power
Housing Color :
Black
Anodized
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FT18C14P9H
BACC45FT18C14P9H Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Cable Clamp, Coupling Nut remains constant during operation.This part must be mounted with a Free Hanging socket.It is equipped with 14 pins.
BACC45FT18C14P9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18C14P9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18C14P9H Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT