BACC45FT18C14P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18C14P
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
14 (Power)
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
14
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
BACC45FT18C14P
BACC45FT18C14P Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 14 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.