BACC45FT18C11P
Mfr.Part #
BACC45FT18C11P
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Anodized
Contact Plating :
Aluminum
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
11
Datasheets
BACC45FT18C11P
BACC45FT18C11P Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 11 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.