BACC45FT18A31SH
Mfr.Part #
BACC45FT18A31SH
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG FMALE 31POS INLIN
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20 Power
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Datasheets
BACC45FT18A31SH
BACC45FT18A31SH Overview
BACC45FT18A31SH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18A31SH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18A31SH Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT