BACC45FT18A31S9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18A31S9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
31 (Power)
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Anodized
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Number of Pins :
31
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Orientation :
9
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Packaging :
Bulk
Datasheets
BACC45FT18A31S9
BACC45FT18A31S9 Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 31 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.