BACC45FT18A31S9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18A31S9
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ratings :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Pins :
31
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Orientation :
9
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Shielding :
Unshielded
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
31 (Power)
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Datasheets
BACC45FT18A31S9
BACC45FT18A31S9 Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 31 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT18A31S9 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18A31S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18A31S9 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT