BACC45FT18A31S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18A31S7
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Orientation :
7
Number of Pins :
31
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
31 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Anodized
Datasheets
BACC45FT18A31S7
BACC45FT18A31S7 Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 31 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT18A31S7 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18A31S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18A31S7 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT