BACC45FT18A31S6
Mfr.Part #
BACC45FT18A31S6
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Orientation :
6
Shell Finish :
Anodized
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
31
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Bayonet Lock
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
31 (Power)
Datasheets
BACC45FT18A31S6
BACC45FT18A31S6 Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 31 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Cable Clamp, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
BACC45FT18A31S6 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18A31S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18A31S6 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT