BACC45FT18A31S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18A31S
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
31
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
7
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
31 (Power)
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Finish :
Anodized
Datasheets
BACC45FT18A31S
BACC45FT18A31S7 Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 31 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT18A31S7 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18A31S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18A31S7 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT