BACC45FT18A31S
Mfr.Part #
BACC45FT18A31S
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
31 (Power)
Min Operating Temperature :
-55°C
Bayonet Lock
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
31
Orientation :
7
Datasheets
BACC45FT18A31S
BACC45FT18A31S7 Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 31 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.