BACC45FT18A31PH
Mfr.Part #
BACC45FT18A31PH
Description
CONN PLUG HSNG MALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
31 (Power)
Contact Size :
20 Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Datasheets
BACC45FT18A31PH
BACC45FT18A31PH Overview
BACC45FT18A31PH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18A31PH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18A31PH Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT