BACC45FT18A14S6H
Mfr.Part #
BACC45FT18A14S6H
Description
CONN PLG HSG FMALE 14POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
14 (Power)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Black
Orientation :
6
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
14
Contact Size :
16 Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BACC45FT18A14S6H
BACC45FT18A14S6H Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Cable Clamp, Coupling Nut is maintained.This part requires a Free Hanging socket for mounting.Devices with 14 pins are available.
BACC45FT18A14S6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18A14S6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18A14S6H Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT