BACC45FT18A14S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18A14S6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
14 (Power)
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
14
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
6
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Anodized
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
BACC45FT18A14S6
BACC45FT18A14S6 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 14 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.