BACC45FT18A14S
Mfr.Part #
BACC45FT18A14S
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Sealed
Max Operating Temperature :
200°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gold
Number of Pins :
14
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size - Insert :
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Anodized
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
14 (Power)
Datasheets
BACC45FT18A14S
BACC45FT18A14S Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 14 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.