BACC45FT18-31SH
Mfr.Part #
BACC45FT18-31SH
Description
CONN PLG HSG FMALE 31POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
18-31
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
2002
Gender :
Male
Datasheets
BACC45FT18-31SH
BACC45FT18-31SH Overview
BACC45FT18-31SH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-31SH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-31SH Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT