BACC45FT18-31PH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18-31PH
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 31POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Finish :
Anodized
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
20 Power
Number of Positions :
31 (Power)
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Sealed
Published :
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Number of Contacts :
31
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Datasheets
BACC45FT18-31PH
BACC45FT18-31PH Overview
BACC45FT18-31PH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-31PH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-31PH Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT