BACC45FT18-31P8H
Mfr.Part #
BACC45FT18-31P8H
Description
CONN PLG HSG MALE 31POS INLINE
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
31 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
31
Contact Size :
20 Power
Orientation :
8
Datasheets
BACC45FT18-31P8H
BACC45FT18-31P8H Overview
BACC45FT18-31P8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-31P8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-31P8H Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT