BACC45FT18-14S6H
Mfr.Part #
BACC45FT18-14S6H
Description
CONN PLG HSG FMALE 14POS INLINE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Orientation :
6
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Gender :
FEMALE
Datasheets
BACC45FT18-14S6H
BACC45FT18-14S6H Overview
BACC45FT18-14S6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-14S6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-14S6H Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT