BACC45FT18-14PH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18-14PH
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 14POS INLINE
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
14 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Anodized
Shielding :
Unshielded
Published :
2002
Ratings :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
18-14
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
14
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Size :
16 Power
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Datasheets
BACC45FT18-14PH
BACC45FT18-14PH Overview
BACC45FT18-14PH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-14PH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-14PH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT