BACC45FT18-14P10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18-14P10H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 14POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Gender :
Male
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
16 Power
Number of Contacts :
14
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Orientation :
10
Shell Finish :
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
14 (Power)
Mount :
Free Hanging
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Datasheets
BACC45FT18-14P10H
BACC45FT18-14P10H Overview
BACC45FT18-14P10H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-14P10H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-14P10H Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT