BACC45FT18-11SH
Mfr.Part #
BACC45FT18-11SH
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Type :
Coupling Nut
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
Anodized
Published :
Orientation :
N (Normal)
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Mount :
Free Hanging
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
BACC45FT18-11SH
BACC45FT18-11SH Overview
BACC45FT18-11SH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-11SH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-11SH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT