BACC45FT18-11S8H
Mfr.Part #
BACC45FT18-11S8H
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Free Hanging
Type :
For Female Sockets
Environment Sealed
Published :
Gender :
FEMALE
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Black
Orientation :
8
Packaging :
Bulk
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
BACC45FT18-11S8H
BACC45FT18-11S8H Overview
BACC45FT18-11S8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-11S8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-11S8H Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT