BACC45FT18-11S6
Mfr.Part #
BACC45FT18-11S6
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Orientation :
6
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-55°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Datasheets
BACC45FT18-11S6
BACC45FT18-11S6 Overview
Packaging is Plug, Female Sockets.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 11 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.