BACC45FT18-11S10
Mfr.Part #
BACC45FT18-11S10
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
11
Orientation :
10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
11 (1 + 10 Power)
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-55°C
Unshielded
Termination :
Datasheets
BACC45FT18-11S10
BACC45FT18-11S10 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 11 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.