BACC45FT18-11P6H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT18-11P6H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
11
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Ratings :
Environment Sealed
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Anodized
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
6
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Datasheets
BACC45FT18-11P6H
BACC45FT18-11P6H Overview
BACC45FT18-11P6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-11P6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-11P6H Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT