BACC45FT18-11P10H
Mfr.Part #
BACC45FT18-11P10H
Description
CONN PLG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
11
Note :
Contacts Not Included
Published :
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Black
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Environment Sealed
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Orientation :
10
Datasheets
BACC45FT18-11P10H
BACC45FT18-11P10H Overview
BACC45FT18-11P10H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT18-11P10H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT18-11P10H Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT