BACC45FT18-11P10
Mfr.Part #
BACC45FT18-11P10
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Epoxy, Glass Filled
Max Operating Temperature :
200°C
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Crimp
Contact Plating :
Orientation :
10
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
11
Datasheets
BACC45FT18-11P10
BACC45FT18-11P10 Overview
Plug, Male Pins packaging is included.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line).We package the product with a Bulk case.The product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It has a 11 pin configuration.If it is to be used, it should be kept at a temperature below 200°C.There must be a minimum temperature of -55°C for this device to operate.This feature makes it more powerful in a number of ways due to its Coupling Nut feature.You've got Free Hanging mounted on the part.This device runs at -55°C~200°C operating temperature.