BACC45FT16E24P6
Mfr.Part #
BACC45FT16E24P6
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
6
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Number of Positions :
24 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Published :
2015
Shell Size - Insert :
16-24
Number of Pins :
24
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
BACC45FT16E24P6
BACC45FT16E24P6 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 24 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.