BACC45FT16E24P
Mfr.Part #
BACC45FT16E24P
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Pins :
24
Shell Size - Insert :
16-24
Published :
2015
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
24 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
BACC45FT16E24P
BACC45FT16E24P Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins cartonThis device's mounting type is Free Hanging (In-Line).It's packaged in a Bulk case.MIL-DTL-26500, BACC45 Series product.You'll find 24 pins on the device.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful in a number of ways.Free Hanging is mounting the part.Running in -55°C~200°C Operating Temperature.