BACC45FT16D24S9
Mfr.Part #
BACC45FT16D24S9
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Anodized
Contact Plating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Number of Pins :
24
Number of Positions :
24 (Power)
MIL-DTL-26500, BACC45
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Environment Sealed
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
9
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
BACC45FT16D24S9
BACC45FT16D24S9 Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line), Right Angle position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 24 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.