BACC45FT16D24S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16D24S6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
6
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
24 (Power)
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Ingress Protection :
Environment Sealed
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
24
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Unshielded
Datasheets
BACC45FT16D24S6
BACC45FT16D24S6 Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets cartonThis device's mounting type is Free Hanging (In-Line), Right Angle.It's packaged in a Bulk case.MIL-DTL-26500, BACC45 Series product.You'll find 24 pins on the device.The best time to use this device is when the temperature is below 200°C.It has to be at least -55°C degrees to work.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful in a number of ways.Free Hanging is mounting the part.Running in -55°C~200°C Operating Temperature.