BACC45FT16C24S
Mfr.Part #
BACC45FT16C24S
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
24 (Power)
12 Weeks
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Pins :
24
Datasheets
BACC45FT16C24S
BACC45FT16C24S Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 24 pins are available.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.