BACC45FT16C24S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16C24S
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Pins :
24
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
24 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Anodized
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Published :
Datasheets
BACC45FT16C24S
BACC45FT16C24S Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 24 pins are available.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT16C24S Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16C24S Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16C24S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT