BACC45FT16C24P8
Mfr.Part #
BACC45FT16C24P8
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Plug, Male Pins
Bayonet Lock
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Number of Positions :
24 (Power)
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
8
Number of Pins :
24
Datasheets
BACC45FT16C24P8
BACC45FT16C24P8 Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 24 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.