BACC45FT16C24P6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16C24P6
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
24
Number of Positions :
24 (Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Anodized
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
6
Ratings :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC45FT16C24P6
BACC45FT16C24P6 Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 24 pins.With its Cable Clamp, Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT16C24P6 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16C24P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16C24P6 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT