BACC45FT16C24P6
Mfr.Part #
BACC45FT16C24P6
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Number of Positions :
24 (Power)
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Pins :
24
Orientation :
6
Datasheets
BACC45FT16C24P6
BACC45FT16C24P6 Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 24 pins.With its Cable Clamp, Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.