BACC45FT16C10S
Mfr.Part #
BACC45FT16C10S
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
442
In Stock :
442
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
10
Shell Size - Insert :
16-10
Number of Positions :
10 (Power)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
BACC45FT16C10S
BACC45FT16C10S Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 10 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.