BACC45FT16C10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16C10P
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Ratings :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
10 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Shell Finish :
Anodized
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
10
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FT16C10P
BACC45FT16C10P Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are 10 pins on the device.Several benefits come from the Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
BACC45FT16C10P Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16C10P Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16C10P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT