BACC45FT16C10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16C10P
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
10 (Power)
Published :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Ratings :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
10
Shell Finish :
Anodized
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Datasheets
BACC45FT16C10P
BACC45FT16C10P Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are 10 pins on the device.Several benefits come from the Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.