BACC45FT16A24S9
Mfr.Part #
BACC45FT16A24S9
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
9
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200°C
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Datasheets
BACC45FT16A24S9
BACC45FT16A24S9 Overview
Packaging is Plug, Female Sockets.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 24 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Cable Clamp, Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT16A24S9 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16A24S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16A24S9 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT