BACC45FT16A24S8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16A24S8
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
24 (Power)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
8
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
24
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Published :
Mount :
Free Hanging
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Shell Finish :
Anodized
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Datasheets
BACC45FT16A24S8
BACC45FT16A24S8 Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 24 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Cable Clamp, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
BACC45FT16A24S8 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16A24S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16A24S8 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT