BACC45FT16A24S8
Mfr.Part #
BACC45FT16A24S8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Published :
50.0μin 1.27μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
200°C
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FT16A24S8
BACC45FT16A24S8 Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 24 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Cable Clamp, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.