BACC45FT16A24S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16A24S7
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
7
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
24 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
BACC45FT16A24S7
BACC45FT16A24S7 Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are 24 pins on the device.Several benefits come from the Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
BACC45FT16A24S7 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16A24S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16A24S7 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT