BACC45FT16A24S7
Mfr.Part #
BACC45FT16A24S7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
7
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Datasheets
BACC45FT16A24S7
BACC45FT16A24S7 Overview
Packaging is in the form of Plug, Female Sockets.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are 24 pins on the device.Several benefits come from the Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.